„Sportą mesdavau kiekvienais metais ir visada rudens metu. Pasidarydavo ganėtinai nuobodu, prastėdavo treniruočių kokybė ir nuotaika“, – renginio „IKI Velomaratonas“ organizatoriams apie pirmuosius žingsnius dviračių sporto pasaulyje pasakoja jau dvejus metus „ratus ant vinies“ pakabinęs, vienas geriausių visų laikų Lietuvos dviratininkų, Ramūnas Navardauskas.
Tačiau buvęs olimpietis tik dabar veikiausiai supranta, kad atsisveikinęs su sportu – nebūtų atsidūręs ten, kur svajoja būti bene kiekvienas vaikas, susidomėjęs dviračių sportu – pasaulio dviratininkų elite.
Dar būdamas 23-ejų, vaikinas iš Šilalės, privertė krūptelėti ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio sporto aistruolius, kuomet kiek netikėtai tapo „pragaro lenktynių“ – „Tour de France“ – etapo nugalėtoju. Dar po metų, lietuvis užsivilko ir garsiuosius rožinius, „Giro d‘Italia“ lyderio, marškinėlius.
O 2015 metų sezone pasaulio plento dviračių čempionate Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) pasidabino bronzos medaliu. Tokį pasiekimą įvertino ir šalies sporto bendruomenė – įteikta garsioji „Šaulio“ skulptūra – geriausio Lietuvos sportininko apdovanojimas.
R. Navardauskas (viduryje). nuotr. V. Pilkausko
Sveikata atvėrė akis
Tačiau prasidėjus pasaulinei pandemijai pajėgiausias Lietuvos dviratininkas kiek netikėtai paskelbė apie karjeros pabaigą. Jis neslepia – suprato, kad tiek reikalauti iš savo kūno tiesiog nebegali: „Buvo sunku prisiversti ir perlipti per save. Vis dažniau sau užduodavau klausimus: „Ar dar man to reikia? Ar dar man sveikata leidžia tai daryti?“ Vienu metu pradėjau net bijoti, kas bus, jeigu toliau tiek reikalausiu iš savęs?“
O su senkančiomis sportininko jėgomis, pradėjo prastėti ir rezultatai. „Nenorėjau savęs spausti. Po sveikatos sutrikimų dar keletą metų bandžiau sportuoti, nes norėjau pažiūrėti, kur tai mane nuves. Bet pandemija sudėjo visus taškus ant „i“ ir tai buvo tinkamiausias laikas baigti karjerą. Sveikata atvėrė akis. Tikėjausi gyventi kitaip, nes buvau išvargęs nuo kelionių ir norėjosi sėslesnio gyvenimo“, – sako „IKI Velomaratonas“ ambasadorius.
Planavo keliauti, o tapo treneriu
R. Navardauskas pasakoja, kad jau seniai turėjo planą, ką veiks, kai pagaliau baigs karjerą – vieneri metai poilsio ir kelionės po naujus bei pažintus pasaulio kampelius, kuriuos matė sportuodamas. Tačiau dabar su šypsena cituoja garsiąją frazę: „Tu planuoji, o Dievas juokiasi.“
„Norėjau pasiimti kuprinę ir vykti į vietas, kur teko būti, kai sportavau, bet neteko pamatyti jų „iš vidaus“ – kai esi buvęs mieste, bet nesi net kavos ten išgėręs. Planai buvo dideli, bet atėjo pandemija, gimė vaikas, atsirado šeima, tai juos šiek tiek teko pakeisti“, – pasakoja vienas geriausių visų laikų Lietuvos dviratininkų.
R. Navardauskas su sūnumi. V. Pilkausko nuotr.
Visą gyvenimą aktyviai sportavęs sėdėti vienoje vietoje taip pat negalėjo, todėl nusprendė imtis naujos veiklos: „Jaučiausi nepilnavertis. Netikėtai atsirado galimybė pakeisti trenerį Vladimirą Kolesnikovą. Atėjau į bazę, o net neturėjau ką treniruoti – nebuvo nė vieno vaiko. Buvo šiek tiek apmaudu, bet dabar jau renkasi nebloga kompanija. Kuo toliau – tuo linksmiau.“
Iš Šilalės kilęs atletas sako, kad trenerio darbas – smagus užsiėmimas, bet tuo pačiu tiki, kad Lietuvos dviračių sporto sistema turi keistis. Sena metodika tinka ne visur, todėl reikėtų imti pavyzdį iš vyresnių trenerių ir pasisemti naujų žinių.
„O ko geriausias šalies atletas išmoko iš vaikų?“, – „IKI Velomaratono“ organizatoriai paklausė R. Navardausko. – „Kantrybės ir žaismingumo. O vaikus norėčiau išmokyti, kad sportas – tai ne tik fizinė veikla, bet kartu ir savikontrolės ugdymas, visuomenės pažinimas kitu kampu, sveiko gyvenimo supratimas. Visų ligų gydytojai ir tabletės neišgydys. Turime patys į savo rankas imti sveikatos kultūrą. Aktyvus judėjimas leidžia išvengti ligų ir nutolinti senatvę. Tuo pačiu, kodėl nepabandžius savęs ir pasižiūrėti, kur tavo limitai? Juk sportas – puiki galimybė į saviraišką ir savęs pažinimą.“
Jau 13-tą kartą vykstanti didžiausia Baltijos šalyse dviračių šventė „IKI Velomaratonas“ šiemet kviečia riedėti rugpjūčio 21 d. Vilniuje. Startas ir finišas numatytas prie LR Seimo rūmų. Dviratininkai mėgėjai pasirinktinai riedės 10, 20 arba 30 km trasa. Sportininkai – 50 ir 100 km. El. paspirtukų, vaikų bei „Terrasport“ riedučių, riedlenčių ir paspirtukų grupės dalyviai važiuos atskiroje, 2,2 km ilgio trasoje. Dalyviai registruotis gali: www.ikivelomaratonas.lt.
Renginys yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis. Sužinokite daugiau www.700vilnius.lt
Projektas bendrai finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės biudžeto ir Vyriausybės kanceliarijos lėšomis.