Riedučiai – iš naujo atrasta pramoga ir sporto rūšis. Ji tendencingai populiarėja visame pasaulyje, tad Lietuva – ne išimtis. Kaip riedučiai pasiekė savo epopėją ir kaip galima panaudoti riedučius, „IKI Velomaratono“ komandai papasakojo aktyvaus laisvalaikio parduotuvės „Terrasport“ atstovas Viktoras Zaubidovas.
Riedučių populiarumo era prasidėjo praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje, rinkoje pasirodžius keturių ratukų, išdėstytų dviem eilėmis („Quad“ tipo), riedučiams. Neilgai trukus juos savo universalumu, manevringumu, greičiu ir stabilumu nukonkuravo naujieji „Inline“ tipo riedučiai, kurių ratukai buvo sumontuoti į vieną eilę. Tuo metu riedučių pasaulis išgyveno tikrą bumą, susiformavo atskiros riedėjimo disciplinos – agresyvaus stiliaus, fitneso, rekreaciniai, slalomo, greitojo riedėjimo.
Riedučiais važinėjančių žmonių pasirodymai filmuose, TV laidose, reklamose bei visuose žemynuose vykdomos riedučių varžybos įkvėpė daugybę žmonių išbandyti naują, dar jiems neatrastą sporto rūšį.
Panašias tendencijas stebime šiuo metu. Riedučiai vėl išpopuliarėjo ir tapo madingi. Mėgiami „Inline“ tipo riedučiai, o „Quad“ riedučiai ypač populiarūs tarp šokėjų. Lyderiaujančių riedučių gamintojų, tokių kaip „Powerslide“ ar „Rollerblade“, prekių paklausa šiais metais visame pasaulyje pasiekė apie trijų šimtų procentų augimą, tad rinkose tikrai jaučiamas riedučių trūkumas.
Kodėl žmonės vėl susidomėjo riedučiais?
Riedučius žmonės iš naujo atrado prasidėjus pandemijai, kai buvo įvesti keliavimo ir bendravimo suvaržymai. Riedučiai suteikė galimybę ištrūkti iš namų, pajudėti miesto gatvėmis ar parkų takais.
Nukėlus daugybę varžybų bei čempionatų, profesionalūs sportininkai liko be galimybių tinkamai treniruotis, atstovauti savo klubus ar šalį. Daugybei slidinėjimo bei ledo ritulio sporto žvaigždžių važinėjimas riedučiais atstojo treniruotes ant sniego ar ledo.
Profesionalūs sportininkai visuomenei dažnai yra pavyzdys, įkvėpimas ir jų nuomonės formuotojai. Tad žinomų sportininkų pasirodymas su riedučiais padidino jų populiarumą. Ne viena Lietuvos socialinių tinklų žvaigždė šiemet taip pat apsiavė riedučius ir apie tai pranešė savo sekėjams. Sekdami tendencijas, ir Lietuvos reklamų kūrėjai į savo projektus panoro įtraukti riedutininkų pasirodymus.
Norinčiųjų važinėtis riedučiais skaičiui augant, padidėjo ir poreikis išmokti tinkamai jais važiuoti. „Terrasport“ akademijoje mokinių skaičius šiemet padidėjo mažiausiai du kartus!
Ką veikti su riedučiais?
Tiesiog pasivažinėti, nes tai yra puiki kardio treniruotė. Važiuojant riedučiais kūnas dirba simetriškai, stiprėja raumenys, lavinama koordinacija, stiprinama kraujotakos ir kvėpavimo sistema. Be to, taip judėdami tausojate savo sąnarius, nes išvengiate kietų smūgių kojomis į grindinį. Pasivažinėję riedučiais tikrai pajusite endorfinų antplūdį, jausitės sveikesni, laimingesni ir geriau pailsėsite miegodami.
Naudoti kaip transporto priemonę. Įgudęs riedutininkas nesunkiai perkopia 20 km/val. greitį. Tad reikiamą vietą mieste pasieksite bent 3 kartus greičiau nei eidami pėsčiomis.
Susirasti bendraminčių. Augant riedučių populiarumui, riedėtojai buriasi į bendruomenes pagal važiavimo stilių, įgūdžių lygį, važinėjimo vietas. Apsiavus riedučius nebus sunku surasti bendraminčių, susipažinti su naujais žmonėmis bei gauti vieną kitą patarimą.
Važinėti visa šeima. Pastebėjome, kad šiemet, kaip niekad daug žmonių pasivažinėjimą riedučiais atrado kaip būdą leisti laiką su visa šeima. Šeimos priima naujus iššūkius ir drauge mokosi riedėti. Kuriamas artimas ryšys tarp šeimos narių, o vaikai, žinoma, visada nori aplenkti tėvus.
Skirti pasimatymą ant riedučių. Dviese ramiai riedėti parko takais ir šnekučiuotis labai smagu. Šį pavasarį vaikinai bei merginos savo antroms pusėms dažnai dovanų pirko riedučius. Taip pat mūsų parduotuvėje lankosi poros norinčios naujos bendros veiklos. Bendra mėgstama veikla stiprina tarpusavio ryšį.
Riedučiai ne tik vaikams
Jeigu manote, kad važiavimas riedučiais yra tik vaikų užsiėmimas, esate visiškai neteisūs. Šiemet kaip niekad daug suaugusiųjų, prisiminę vaikystę, pirko riedučius. Gražu stebėti, kaip po kelių pirmųjų nedrąsių ratų žmonėms grįžta ilgai užmarštyje tūnoję įgūdžiai, jie atgauna pasitikėjimą savo jėgomis, o veidus papuošia šypsenos.
Kad ir kokių tikslų vedini apsiausite riedučius, neliksite nusivylę – gera savijauta, tvirtesnis ir dailesnis kūnas, nauji draugai bei tvirtesni ryšiai su artimaisiais garantuoti.
„IKI Velomaratonas“ vyks rugpjūčio 22 d. Vilniuje. Startas ir finišas numatytas prie LR Seimo rūmų. Dviratininkai mėgėjai pasirinktinai riedės 10, 20 arba 30 km trasa. Gerą pasiruošimą turintiems entuziastams skirta „CRAMO Semi-Sport“ (50 km) grupė, o profesionalams – „CRAMO Sport“ (50 arba 100 km). El. paspirtukų, vaikų bei „Terrasport“ riedučių, riedlenčių ir paspirtukų grupės dalyviai riedės atskiroje, 2,4 km ilgio trasoje. Dalyviai nemokamai (išskyrus sportininkų važiavimus) registruotis gali internetu iki liepos 25 d.: www.ikivelomaratonas.lt.
Projektas bendrai finansuojamas Vilniaus savivaldybės biudžeto lėšomis ir Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.